"Tak jako báseň, i život se hodnotí ne podle délky, ale podle obsahu." Seneca

1. Podivný případ se psem

11. září 2012 v 22:25 | Teri-vlk |  Knihy v mých myšlenkáchKniha první: PODIVNÝ PŘÍPAD SE PSEM

1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Velmi mě zaujalo, že je kniha o chlapci, který je autista. Byla jsem zvědavá, jaké to asi je pro jeho rodiče a zároveň pro samotné dítě s touto nemocí.

2.Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Geniální neštěstí

3.Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Přemýšlení

4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
S jakou postavou bych se chtěla ztotožnit? Hm.. asi by to byla paní učitelka Petersonová. Ráda bych si vyzkoušela práci s autisty. I přesto, že to musí být velmi těžké, moc ráda bych jim pomáhala a snažila se, abych jim dodala pocit bezpečí a věci, které potřebují.

5.Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Dozvěděla jsem se něco nového o autistech a zároveň mi knížka přinesla na některých stránkách smích a na některých nějakou tu slzu.

6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si, co Vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Nemůžu přímo říci, že by mi něco vadilo, spíše mi bylo líto, že to chlapcova maminka velmi rychle vzdala a odešla od rodiny. Chápu, že to musí být těžké, ale já bych asi nedokázala opustit své dítě, i kdyby mělo jakoukoliv nemoc. Samozřejmě to nevím jistě, když jsem v této situaci nikdy nebyla.


Detektivní novela Marka Haddona se stala literární událostí, okamžitě obletěla svět a ve Velké Británii byla zvolena knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny. Podivný případ se psem neřeší Sherlock Holmes, ale patnáctiletý Christopher s vážnou poruchou osobnosti. Autismus mu brání, aby vnímal život jako ostatní lidé, jejichž chování ovšem pečlivě sleduje a vtipně komentuje. Díky přísné, až puntičkářsky přesné logice se jeho úvahy nad činy ostatních podobají bystrým glosám a v příběhu, který vypráví nemocí poznamenaný chlapec, se tak střídají dojemně smutné postřehy s nebezpečně humornými situacemi. Christopher je nadaný matematik, miluje přírodní vědy a obdivuje Sherlocka Holmese. Psa Baskervillského zná nazpaměť. A právě tady začíná i jeho vlastní "podivný případ se psem". Na jedné ze svých výprav nalezne u sousedky na zahradě mrtvého pudla Wellingtona, probodnutého vidlemi. Rozhodne se, že vypátrá, kdo psa zabil, protože vražda přeci nesmí zůstat nepotrestaná - to je logické. Podnikne dokonce odvážný výlet ze Swindonu až do Londýna, aby se s psím vrahem střetl tváří v tvář. Ale potkává tu někoho jiného - své vlastní odcizené rodiče.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Vodník nebo Polednice od Erbena?

Vodník
Polednice
Obojí

Komentáře

1 Natali Natali | Web | 12. září 2012 v 17:57 | Reagovat

Tak to musí být hodně zajímavá knížka - taky plánuju přečíst si něco o autismu, hodně mě to zajímá a jako ty bych chtěla těm dětem pomáhat. Někde o tom psali, že když je ti přes 15 let, můžeš chodit navštěvovat lidi do domova důchodců anebo si udělat nějaké psychotesty a po těch můžeš pomáhat rodičům s dětmi, které mají autismus ;)
Připadá mi to jako skvělý nápad, napsat knížku, kde detektivem je kluk s autismem.

2 Hanka Hanka | Web | 12. září 2012 v 19:23 | Reagovat

Ahoj, už jednou jsi o téhle knížce psala a hned mě zaujala. Určitě si ji přečtu. Téma autismus je trochu "nakousnuto" v knížce Milý Johne (je to i moc hezký film) a musím říct, že jsem tuto knihu četla jedním dechem! Určitě ji doporučuji :-)) Za týden musím vrátit knihy do knihovny, takže.. co si asi půjčim? :))

3 Lilly Lilly | Web | 13. září 2012 v 19:27 | Reagovat

Jej, kdybych na ni narazila, určitě bych si ji přečetla.
Mimochodem, nevím, co autismus přesně obnáší, ale řekla bych, že je určitě lepší mít syna autistu, než aby byl hluchoněmý, nebo slepý, případně prodělal obrnu, nebo tak něco:)
Mimochodem, píšeš vážně skvělé recenze, na takové jsem hned tak nenarazila:)
PS: K anketě:D
Sice jsem zmáčkla polednici, ale nejlepší je ta úvodní:D Kytice:D A pak taky není špatná ta o Svatebních košilích:D taková ponurá, ale poučná..
Toť pro dnešek vše :)

4 Hanka Hanka | Web | 14. září 2012 v 7:23 | Reagovat

Ano , den před 80. narozeninami.. je to fakt smutné... :( Měla jsem ho opravdu ráda, nejen jako herce, ale vůbec jako pěknýho chlapa s obrovským charisma. R.I.P.

5 Vera Vera | Web | 14. září 2012 v 15:09 | Reagovat

Vždycky jsem obdivovala rodiče, které se o takovéto děti dokážou starat. nemyslím jenom o autisty, ale o ty s různými psychickými poruchami. Hodně mě mrzí, že v této knize to jeho máma jednoduše vzdala...:/

6 teri-vlk teri-vlk | Web | 16. září 2012 v 8:15 | Reagovat

[1]: Vážně? Tak to jsem nevěděla. :)
Je to skvělý nápad, souhlasím :D opravdu doporučuji ;)

[2]: Ano, vím, že jsem o ní už psala a neodpustila jsem si ji zapojit i do projektu KVMM! :D Milý Johne jsem viděla film, který se mi hrozně líbil. Nevěděla jsem, že je i knížka! Páni, tak to si ji určitě přečtu :D Díky za typ! ;))

[3]: Nevím, co je "lepší" asi nic :D Obojí je těžké a obojí je úplně jiný problém, těžko říct :)
Vážně? Tak to Ti moc a moc děkuji. Hrozně mě to potěšilo, ani nevíš jak!! :))

[5]: Přesně tak, můžu jen souhlasit. :)

Všem velmi děkuji za komentáře :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama