"Tak jako báseň, i život se hodnotí ne podle délky, ale podle obsahu." Seneca

Život je jen jeden....

29. prosince 2012 v 22:05 | Teri-vlk |  Úvahy
"Největší chyba, kterou v životě můžete udělat, je mít poříd strach, že nějakou uděláte." Elbert Hubbard
Nedokážu si představit, že by to někdo mohl vystihnout lépe. Žít se strachem a v domění, že je něco chyba, že něco nemůžeme udělat, protože by to mohla být chyba, je naprostá hlopost.
Člověk v životě naseká tolik chyb, tolik toho pokazí a tolik toho zvorá, že je toho někdy až nespočetně mnoho. Nebýt ale všech hloupých chyb, které uděláme, nebudou naše životy, tak krásné, jako teď. Kdybychom se měli neustále něčeho bát, nikdy neuděláme vůbec nic, mohli bychom stát na jednom místě a sledovat ostatní lidi a jejich životní chyby..
Je ale lepší udělat chybu, nežli život promarnit.
A o tom to taky přesně je. Je neuvěřitelně těžké zamyslet se nad tím, co je vlastně život. Jak je možné, že zrovna my, měli takové štěstí a můžeme tu být a rozhlížet se po krásách a zároveň po lidských hloupostech našeho světa.
"Někdy i žít je statečným činem." Seneca -- asi to tak bude. Opravdový život, chce tolik odvahy, člověk si projde tolika sra*kama, obdivuhodný je ale ten, co se v nich doslava nevyválí, nevzdá to a jde hrdě dál. A ten, kdo to vzdá, je hlupák. Protože vzdát život může jen opravdovej pitomec. Takovou šanci už nikdy nedostaneme, a proto by se měl naplno žít každý den. A jak řekl Mark Twain (A říkám rovnou, že je to jeden z mých nejoblíbenějších citátů..) "Dej každému dni příležitost, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života." Taky máte pocit, že vám poskočilo srdce? Protože já když si ho přečtu, uvědomím si, jak bych měla rychle udělat něco, abych si byla jistá, že jsem ten den nepromarnila a udělala jsem něco, co stálo za to. Život je tak krátký a uteče tak rychle, že by někdo mohl říct, jak je to nefér. Tohle by ale nikdy neřekl ten, co žil krásný a plnohodnotný život. A když si svojí poslední hodinu, která mu zbývá do konce jeho dlouhé cesty, zamyslí nad svým životem a uvědomí si co vlastně prožil, měl by cítit jen jedno... a to je obrovské štěstí. Protože, jak řekl jeden německý filosof "Nejméně se bojí smrti ti, jejichž život má největší cenu." Immanuel Kant.
Je tolik překrásných citátů, které vystihnou krásu, překážky, nedocenění, lásku nebo nenávist lidského života a jeho světa..
Jisté je jen jedno--já uznávám to, že bychom měli život ctít a hlavně si dávat pozor na čas. Protože brzy můžete zjistit, že už je moc pozdě na to, abyste si splnili sen, abyste odpustili nebo milovali.
Takže, ať už uděláte jakoukoliv chybu, ať už pokazíte cokoliv, pamatujte, že všechno se dá napravit. A kdyby náhodou ne, vzpomeňte si, že jsou na světě i maličkosti, pro které se dá žít. Přátelství, naděje nebo ta poslední zářící hvězda.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Tewie Tewie | Web | 30. prosince 2012 v 10:43 | Reagovat

Pravda, pravda :)
Moc pěkně jsi to napsala :)

2 Tewie Tewie | Web | 30. prosince 2012 v 11:21 | Reagovat

Teprve teď jsem si přečetla tvůj komentář u mého ohlednutí se za posledním rokem.
Díky, jsi na mě strašně hodná.
A díky i za soustrast s tátou.
Čas nezahojil mou bolest, ale otupil ji. Už to tolik nebolí. Vždycky mi bude chybět, ale věřím, že si ho nosím v srdci. Navíc jsem na něj prý podobná :)
Taky ti ještě jednou přeju do nového roku všechno nejlepší a už to radši skoncuju - vážně nevím, jak vyjádřit, žes mě velmi potěšila.
PS: jsem ráda, že tě matthew zaujal :)

3 Hejlynka Hejlynka | 30. prosince 2012 v 20:36 | Reagovat

Je to moc dobrá úvaha...Nikdy jsem nad tím zas až tak moc nepřemýšlela, ale budu se nad tím muset zamyslet...:-)

4 Vera Vera | Web | 31. prosince 2012 v 13:22 | Reagovat

Miluji tvoje úvahy!!
S nimi si vždycky uvědomím, jakých chyb se v životě dopouštím, že se spousta věcí bezdůvodně bojím a neudál je, i když mi srdce říká něco jiného. Život je jen jeden, druhou šanci člověk nedostane...

5 Aisha Aisha | Web | 1. ledna 2013 v 19:22 | Reagovat

To je opravdu krásný článek. Naprosto s tebou souhlasím... Život je nádherný, ale někdy je na to hrozně těžké přijít. Obzvlášť ve chvílích, kdy se nám nedaří, kdy se nám přihodilo něco špatného a naše naděje pohasíná. Já jsem vždycky hrozně bojovala s tím, co jsi psala v prvním odstavci. Strach, že udělám něco špatně, že udělám nějakou chybu...vím, že je to hloupé. Ale z nějakého důvodu mám v sobě zakořeněný pocit, že musím být "dokonalá". Že bych neměla chybovat, protože mě pak ostatní budou soudit - což je také blbost. Ale pořád věřím, že jednoho dne se mi to podaří překonat.
V novém roce nové naděje :)

6 Zoey Zoey | Web | 4. ledna 2013 v 17:46 | Reagovat

Nádherný, dojemný a hlavně UPŘÍMNÝ článek. Naprosto s tebou souhlasím ve všech směrech a zjišťuju jak jsme si podobné:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama